Bugun...Aziz Kocaoğlu, “Tozu Silkeledik, Artık Daha Hızlı Büyüyeceğiz”

İzmir’in son dönemde yakaladığı büyümeyi değerlendiren Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, “Doğru projeler yaptık. Ekonomimizi sağlamlaştırdık. Yaptığımız işler hem Türkiye hem de dünya tarafından görülmeye başlandı. Biz tozunu silkeledik, bundan sonra İzmir daha da hızlı kalkınacak” dedi. İZBAN’daki yeni sisteme de değinen Başkan Kocaoğlu, “25 kilometrelik hatta yine tek bilet ödenecek. Ama ‘136 kilometrede de aynı ücretle gidilsin’ demek, ne TCDD, ne belediye açısından doğru değil. İzmir halkının, bu yeni tarifenin daha adil, doğru ve hakkaniyetli olduğunu bilmesini istiyorum. Zaten 90 dakika ana metropolde devam ediyor” diye konuştu.

facebook-paylas
Güncelleme: 14-02-2018 10:16:33 Tarih: 14-02-2018 10:00

Aziz Kocaoğlu, “Tozu Silkeledik, Artık Daha Hızlı Büyüyeceğiz”

Bir internet televizyonunda yayınlanan programda İzmirlilere seslenen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin yürüttüğü Zeytin Dalı Harekatı’na ilişkin düşüncelerini dile getirdi. Türkiye’nin bağımsızlığını ve bölünmez bütünlüğünü şehit ve gazilerine borçlu olduğunu ifade eden Başkan Aziz Kocaoğlu, Afrin Harekatı’nın kaçınılmaz bir hale geldiğini ve ülkenin bölünmez bütünlüğü için müdahalenin zorunlu olduğunu söyledi. Bugün bölgede egemen güçlerin denetiminde, emperyalistlerin hedefine ulaşmasına hizmet edecek bir devlet kurulmaya çalışıldığını vurgulayan Başkan Kocaoğlu, Türkiye’nin bölünmemek için komşularının toprak bütünlüğünü de savunmak zorunda olduğunu dile getirdi.

İzmir’in son yıllarda yakaladığı ekonomik büyümeye değinen Büyükşehir Belediye Başkanı, kentlerin tarihleri boyunca inişli-çıkışlı süreçler yaşamasının olağan karşılanması gerektiğini ifade ederek şöyle devam etti: “İzmir, zaman zaman başarıdan başarıya koşmuş, zaman zaman durağanlık dönemine girmiş bir kent. Ama tozu silkelendiği zaman ayağa kalkacak bir kent. Bu kentin varlarını harekete geçirmeye, kentin kanaat önderlerini motive etmeye, kaynaklarını gün ışığına çıkarmak için sinerji oluşturmaya ve altyapı eksiklerini tamamlamaya çalıştık. İlk başta tabii ki fark edilmedi. ‘Eli yüzü pasaklı çocuk’ denildi, ‘İzmir büyük bir köy’ dendi, ‘itikatı zayıf’ dendi. Ama biz yılmadık, çalıştık, birlik beraberliği sağladık. Doğru projeler yaptık, öncelik sıralamasını doğru belirledik ve yaptığımız işler hem Türkiye hem de dünya tarafından görülmeye başlandı. İzmir bugün büyüme trendiyle çok önemli bir noktaya gelen, 24 saat temiz su verilen, çevre yatırımlarında öncü, raylı sistem ağını 11 kilometreden 180 kilometreye çıkaran bir kent. Biz tozunu silkeledik, bundan sonra İzmir daha da hızlı büyüyecek. Kentsel dönüşüm örnek olacak şekilde gelişiyor, tarıma destek projelerimiz örnek alınıyor. Ekonomik yapımızı sağlamlaştırdık, kredi olanaklarımızı bulduk. Bundan sonra İzmir daha da hızlı büyüyecek.”

“Kaldıraç kent”

Programda, Prof. Dr. Oğuz Esen’in hazırladığı ve Büyükşehir Belediyesi’ni “Yerel Kalkınma ve Mali Yönetim Stratejisi” açısından inceleyen rapor da gündeme getirildi. Başkan Kocaoğlu, Büyükşehir Belediyesi’nin İzmir’e hükümetten daha fazla yatırım yapmasına ilişkin soruya “İzmir her dönem merkezi bütçeye aldığından fazla katkı koyan bir kent. Bu da normal bir durum. Yeter ki, bizim gibi gelişmiş olan kentlere merkezi bütçeden ayrılan payla bizimki arasında adil bir paylaşım olsun. Zaten merkezi yönetim biraz destek verdiğinde, biraz kaynak ayırdığında, İzmir bunun kat be kat fazlasını geri verecektir. İzmir vergi ödeme ahlakıyla, ülkesine, vatanına bağlılığıyla Türkiye’nin en önemli kentlerinden biridir. İzmir’e yapılacak her yatırım, ülkenin kalkınmasını sağlar. İzmir, ülkenin de kalkınmasında kaldıraç olacaktır” yanıtını verdi.

“Sadece imza”

İzmir’e merkezi yönetim tarafından sadece maddi kaynak ayırarak değil, alınacak kararlarla da destek olunabileceğini vurgulayan Kocaoğlu, şunları kaydetti: “İnciraltı sağlık turizmi konseptiyle planlansa, İzmir’e ayrı bir renk katacaktır. Sümerbank arazisini istemiştik kongre merkezi yapmak için. İzmir’de fuarcılığı hızlı bir şekilde büyütüyoruz. Kongreciliği de büyütmemiz lazım. Bunlar eşdeğer sektörler. Tarihi bölgeyi ayağa kaldırıyoruz. Kemeraltı, Agora, Kadifekale’ye verilecek destekler çok önemlidir. Merkezi hükümet belli noktalara katkıda bulunup önümüzü açarsa. Mesela biz kendi başımıza metro yapıyoruz; eğer merkezi hükümet hazine garantisi verirse, alınacak kredinin maliyeti yüzde 2, garanti vermezse yüzde 5-5,5 civarında. Hazine kefil olduğunda Buca ve Narlıdere metrolarını çok daha düşük faizle ve hızlı bir şekilde yapabiliriz. Bugün ülkemizin bulunduğu durumdan dolayı yurtdışında kredi faizleri çok pahalandığı için biz de fahiş fiyatla kredi kullanmamak için biraz ağırdan almak durumundayız. Ama vazgeçtiğimizi söylemiyorum. Merkezi yönetim bize hazine garantisi verse, biz şu anda ciddi bir borçlanma kapasitesi ve ödeme gücüne sahibiz. Daha ucuz kredi bulup bu yatırımları yapabilecek durumdayız.”

Minibüs entegrasyonu

Türkiye’deki ulaşım sistemine yeni bir soluk getirecek yeni bir model hazırlığı içinde olduklarını da söyleyen Başkan Aziz Kocaoğlu, “İzmir Büyükşehir Belediyesi toplu ulaşım araçları, 11 metropol ilçede ulaşımı sağlayacak. Raylı sistemle de dışarıya açılacak. Diğer ilçelerde ise ulaşım görevini yapan kooperatif ve birlikler devrede olacak. Bizim şemsiyemiz ve kriterlerimiz altında çalışacakları bir sistem kurulacak. İşlerini bozmadan çalışacaklar ama bir disiplin ve düzen gelecek” dedi.

“İZBAN’da yeni tarife daha adil”

15 Şubat tarihinden itibaren geçerli olacak İZBAN’daki tarife değişikliğine ilişkin soruya da yanıt veren Başkan Kocaoğlu, banliyö sisteminin daha önce Aliağa-Menderes arasındayken bugün Selçuk’a kadar ulaşarak 136 kilometreye çıktığını, tek biletle gidilen hattın Bergama hatta Kınık’a kadar uzatılması halinde 188 kilometreyi bulacağına işaret etti. Başkan Kocaoğlu, şunları söyledi: “Yolcumuzun büyük bir bölümü zaten Şirinyer İstasyonu ile Çiğli İstasyonu arasında seyahat ediyor. Zaten bu istasyonlar arasında tek biletle gidilebiliyor. ‘136 kilometre de aynı ücretle gidilsin’ demek ne TCDD, ne İzmir Büyükşehir Belediyesi açısından doğru değil. Zaten 90 dakika uygulamamız ana metropolde devam ediyor. İstanbul ve Ankara ulaşım sistemleriyle kıyaslandığında, İzmir’deki ulaşımın ne kadar ucuz olduğunu herkes görecektir. Raylı sistemde 25 kilometrenin üzerinde yol gidildiğinde cüzi de olsa bir para almak, işin doğası gereğidir. İZBAN’ı biz TCDD ile birlikte yaptık. İzmir halkının da bu yeni İZBAN tarifesinin daha adil, doğru ve hakkaniyetli olduğunu, hizmeti daha adil dağıttığını bilmesini istiyorum.”

“Sirkülasyon kanalı için tüp geçit projesini takip ediyoruz”

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülen proje ile eskiden olduğu gibi İzmir Körfezinden denize girmenin mümkün olup olmayacağı sorusuna da yanıt veren Kocaoğlu, korunduğu müddetçe denizin kendini temizlediğini ancak İzmir Körfezine derelerde ciddi bir alüvyon akışı olduğunu ve bunun sürekli alınması gerektiğini hatırlattı. TCDD ile yapılan ortak proje kapsamında İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Körfez’deki su sirkülasyonunu sağlamak için 13,5 kilometre uzunluğunda, 250 metre genişliğinde ve 8 metre derinliğinde sirkülasyon kanalı açacağını, TCDD’nin de liman yaklaşma kanalı yapacağını söyleyen Başkan Kocaoğlu, “ÇED raporunu aldık. Şimdi proje ihalesine çıkıyoruz. Sirkülasyon kanalını hangi yöntemle kazacağımızı, doğal yaşam adalarının projelerini elde edeceğiz. Aynı zamanda tarama için malzeme, ekipman alacağız. Projemiz, Körfez’e yapılacak tüp geçidin sirkülasyon kanalına vereceği zararın bertaraf edilmesi ile şekillenecek. O yüzden çalışmalarımızı biraz yavaştan alacağız. Çalışmamız heba olmasın diye. Biz bu projeyi tüp geçitle birlikte takip etmek, sürdürmek durumundayız. Bugün İzmir Körfezinden bir avuç malzeme de alıp kenarı götürüp koysanız, bunun bile faydası olacaktır. Biz konuya böyle bakıyoruz, çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Sirkülasyon kanalının açılması için de tüp geçidin vereceği engel kalktığı zaman ihaleye çıkacağız” dedi.

Çimento fabrikalarının taşınması…

Bornova’daki çimento fabrikalarının taşınması ile ilgili bir soruya da yanıt veren Başkan Kocaoğlu, şu anda bu konu ile ilgili yetkinin İzmir Valiliğinde olduğunu belirterek, “Bir müddet sonra mutlaka çimento fabrikaları kalkacaktır. Kalkması da gerekir ama şu anda İzmir ekonomisi için kalkması taraftarı değilim. Çünkü çimento, tuğla ve mıcır, imalatından çok nakliyesi para tutan ürünler. İzmir’den çimento fabrikalarını kaldırmak, inşaat maliyetlerinin artmasına neden olacaktır. En doğrusu, bilimi ve teknolojiyi kullanarak vahşi üretimi bırakmak, kardan fedakarlık yaparak bu tesislerin hayatiyetini uzatmak. Biz Belkahve’deki taş ocaklarında bu sistemi uygulamıştık. Tam karşıya geçiyorduk; yönetmelik değişti. Bizden yetkiyi alarak İzmir Valiliğine verdiler” diye konuştu.

“Sevgililer Günü’ne saygı duyuyorum ama…”

Programın sonunda “14 Şubat Sevgililer Günü” ile ilgili bir de mesaj veren İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, bu özel gün için düzenledikleri etkinlikleri Afrin’den gelen şehit haberleri üzerine iptal ettiklerini vurgulayarak, “Bizler, onlar sayesinde rahatız. Ben ‘Sevgililer Gününü önemsiyorum, saygı duyuyorum ama bugün ülkenin ve Mehmetçiğin bulunduğu durumu algılayarak, hissederek, kendimizi onun yerine koyarak kutlarsak, günün koşullarına daha çok yakışan bir Sevgililer Günü kutlaması olur” ifadelerini kullandı.
Bu haber 150 defa okunmuştur.


FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER İZMİR Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
PUAN DURUMU
Takım O G M B A Y P AV
1 Galatasaray 21 14 5 2 46 25 44 +21
2 Fenerbahçe 22 12 2 8 44 24 44 +20
3 Medipol Başakşehir 21 13 4 4 40 21 43 +19
4 Beşiktaş 22 11 3 8 41 21 41 +20
5 Kayserispor 22 9 5 8 30 25 35 +5
6 Sivasspor 22 10 8 4 30 33 34 -3
7 Trabzonspor 21 8 4 9 36 31 33 +5
8 Göztepe 21 9 6 6 35 32 33 +3
9 Yeni Malatyaspor 21 7 8 6 24 28 27 -4
10 Bursaspor 21 7 9 5 31 28 26 +3
11 Kasımpaşa 21 7 9 5 32 36 26 -4
12 Akhisarspor 21 6 9 6 25 34 24 -9
13 Antalyaspor 22 6 10 6 26 39 24 -13
14 Gençlerbirliği 21 5 9 7 26 35 22 -9
15 Atiker Konyaspor 22 5 11 6 23 30 21 -7
16 Aytemiz Alanyaspor 22 6 13 3 34 43 21 -9
17 Osmanlıspor FK 22 5 13 4 31 43 19 -12
18 Karabükspor 21 3 15 3 15 41 12 -26
Takım O G M B A Y P AV
1 Ümraniyespor 21 12 4 5 36 19 41 +17
2 Çaykur Rizespor 22 12 5 5 44 30 41 +14
3 MKE Ankaragücü 22 11 5 6 31 21 39 +10
4 İstanbulspor 21 10 6 5 25 20 35 +5
5 Altınordu 22 9 7 6 34 28 33 +6
6 Gazişehir Gaziantep FK 21 8 5 8 33 17 32 +16
7 Elazığspor 22 8 7 7 28 25 31 +3
8 Giresunspor 22 8 7 7 27 24 31 +3
9 Boluspor 21 9 9 3 26 20 30 +6
10 Balıkesirspor Baltok 22 9 7 6 39 34 30 +5
11 Adanaspor 22 8 8 6 26 34 30 -8
12 BB Erzurumspor 22 7 7 8 26 25 29 +1
13 Samsunspor 22 6 7 9 21 27 27 -6
14 Eskişehirspor 21 7 8 6 39 33 24 +6
15 Adana Demirspor 21 6 9 6 27 30 24 -3
16 Denizlispor 22 5 12 5 22 33 20 -11
17 Manisaspor 22 7 13 2 25 38 14 -13
18 Gaziantepspor 22 1 17 4 9 60 4 -51
Takım O G M B A Y P AV
1 Afjet Afyonspor 22 15 1 6 46 17 51 +29
2 Menemen Belediyespor 22 16 4 2 46 15 50 +31
3 Hatayspor 22 15 4 3 34 9 48 +25
4 Sivas Belediyespor 22 13 3 6 35 15 45 +20
5 Keçiörengücü 22 13 5 4 55 24 43 +31
6 İnegölspor 22 12 4 6 36 27 42 +9
7 Sancaktepe Belediyespor 22 11 4 7 33 19 40 +14
8 Sarıyer 22 10 9 3 31 26 33 +5
9 Kastamonuspor 1966 22 10 10 2 35 28 32 +7
10 Tokatspor 22 7 8 7 21 31 28 -10
11 Etimesgut Belediyespor 22 7 10 5 23 28 26 -5
12 Amed Sportif 22 7 9 6 29 30 24 -1
13 Eyüpspor 22 7 12 3 32 44 24 -12
14 Bucaspor 22 6 11 5 27 36 20 -9
15 Bodrumspor 22 4 13 5 17 35 17 -18
16 Tuzlaspor 22 4 14 4 25 42 16 -17
17 Kocaeli Birlikspor 22 2 18 2 17 49 5 -32
18 Mersin İdmanyurdu 22 1 21 0 11 78 9 -67
Takım O G M B A Y P AV
1 Manisa BBSK 22 15 2 5 39 12 50 +27
2 Bayrampaşa 22 10 4 8 24 17 38 +7
3 Düzcespor 22 11 6 5 24 22 38 +2
4 Bayburt Grup Özel İdare 22 10 5 7 29 20 37 +9
5 Batman Petrolspor 22 8 5 9 27 18 33 +9
6 Kemerspor 2003 22 8 5 9 36 30 33 +6
7 Halide Edip Adıvar SK 22 7 4 11 28 21 32 +7
8 Ofspor 22 9 8 5 27 20 32 +7
9 Erbaaspor 22 8 6 8 28 23 32 +5
10 Kozan Belediyespor 22 8 9 5 28 29 29 -1
11 Yomraspor 22 7 9 6 17 26 27 -9
12 Bergama Belediyespor 22 7 12 3 22 34 24 -12
13 Çanakkale Dardanel SK 22 5 9 8 26 31 23 -5
14 12 Bingölspor 22 5 9 8 19 27 23 -8
15 Erzin Belediyespor 22 6 12 4 16 29 22 -13
16 Yeni Altındağ Bld. 22 5 11 6 22 32 21 -10
17 Orhangazi Belediyespor 22 3 9 10 19 29 19 -10
18 Çatalcaspor 22 4 11 7 15 26 19 -11
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
16.02.2018 20:00 Atiker Konyaspor 1 - 1 Beşiktaş
17.02.2018 16:00 Demir Grup Sivasspor 3 - 2 Osmanlispor FK
17.02.2018 13:30 Antalyaspor 2 - 1 Kayserispor
17.02.2018 19:00 Fenerbahçe 3 - 0 Aytemiz Alanyaspor
18.02.2018 19:00 Kasımpaşa - Galatasaray
18.02.2018 13:30 Bursaspor - Evkur Yeni Malatyaspor
18.02.2018 13:30 Kardemir Karabükspor - Teleset M. Akhisarspor
18.02.2018 16:00 Trabzonspor - İstanbul Başakşehir
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
16.02.2018 18:00 Altınordu 1 - 1 Samsunspor
16.02.2018 18:00 Ankaragücü 2 - 4 Ç.Rizespor
17.02.2018 15:30 Giresunspor 0 - 2 Denizlispor
17.02.2018 13:00 Balıkesirspor 1 - 1 Elazığspor
17.02.2018 15:30 Manisaspor 1 - 2 Adanaspor
17.02.2018 13:00 Erzurum BB 5 - 1 Gaziantepspor
18.02.2018 15:30 Gaziantep Bykşhr Bld. - İstanbulspor
18.02.2018 13:00 Umraniyespor - Eskişehirspor
18.02.2018 18:00 Adana D.Spor - Boluspor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
18.02.2018 12:00 Eyüpspor - Sancaktepespor
18.02.2018 13:30 Mersin İ.Y. - Tokatspor
18.02.2018 13:00 4 Eylül Bld. - Hatayspor
18.02.2018 13:30 Bodrumspor - Kastamonuspor
18.02.2018 13:30 Etimesgut Belediyespor - Amed Sportif
18.02.2018 13:30 Menemen Bld. - Afjet Afyonspor
18.02.2018 13:30 Tuzlaspor - Keçiörengücü
18.02.2018 13:30 Kocaeli Birlik Spor - İnegölspor
18.02.2018 13:30 Bucaspor - Sarıyer
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
18.02.2018 13:30 Duzcespor - Batman Pet.
18.02.2018 13:30 Orhangazispor - Bayrampaşa
18.02.2018 13:30 Yeni Altindag Belediyespor - Kozan Belediyespor
18.02.2018 13:30 Dardanelspor - Manisa Büyükşehir Belediyespor
18.02.2018 13:30 Erbaaspor - Bayburt Genclikspor
18.02.2018 13:30 Tekirova Bld. - Yomraspor
18.02.2018 13:30 12 Bingolspor - Halide Edip Adivar Spor
18.02.2018 13:30 Erzin Belediyespor - Catalcaspor
19.02.2018 13:30 Ofspor - Bergama Belediyespor
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARŞİVİ
HAVA DURUMU
YAZARLAR
resmi ilanlar
GAZETEMİZ

Web sitemize nasıl ulaştınız?


NAMAZ VAKİTLERİ
GÜNLÜK BURÇ
nöbetçi eczaneler
HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI YUKARI